Olsztyńscy eksperymentaliści – Defying

Projekt Nisza/ Październik 18, 2018/ Biografie

Projekt nisza ponownie zawitał do Olsztyna. Kolejny zespół wcale nie boi się eksperymentowania i często sięga po niekonwencjonalne środki brzmieniowe. Szerokie spektrum efektów gitarowych, sample, gitarę akustyczną czy wiolonczelowe smyczki to jedne z pomysłów tej kapeli. Poznajcie – Defying.

Defying to olsztyński zespół, który istnieje na scenie już dziesięć lat. Czteroosobowy skład tworzą: Piotr Stępiński, Szymon Stadniczenko, Paweł Siemaszko, Tomasz Semeniuk. Ich muzyka to połączenie post i progmetalu. Na swoim koncie mają już sporą ilość utworów.

Historia Defying zaczęła się w 2008 roku. Powstali z inicjatywy Rafała Warniełły i Tomasza Semeniuka. Pierwsze kompozycje powstały po dołączeniu do grupy basisty Pawła Siemaszki oraz gitarzysty Dominika Pliszki. W tym składzie zostało nagrane demo „Phial of Prayers”. Po długich poszukiwaniach odpowiedniego wokalisty za mikrofonem stanął Marcin Bielski.

 

Początek roku 2013 przyniósł zmiany personalne. Skład opuścił Marcin, a jego miejsce za mikrofonem zajął Piotr. Od tego momentu muzyka zespołu, oparta na niższych niż wcześniej strojeniach oraz wzbogacona growlowym wokalem, zdecydowanie zmierzyła w kierunku metalu progresywnego. Członkowie Defying rozpoczęli prace nad swoją debiutancką płytą – albumem koncepcyjnym „Nexus Artificial”, którego tematyka oscylowała wokół genezy człowieka, zadając jednocześnie pytanie: czy siła sprawcza, utożsamiana z boską, nie miała w rzeczywistości korzeni pozaziemskich? Ich krążek zebrał bardzo wysokie oceny wśród recenzentów.

Po dwóch latach od debiutu Defying wydali EP-kę „The Splinter of Light We Misread”. Na krążku, ponownie wydanym własnym sumptem, znalazły się cztery utwory, w tym cover „New Dawn Fades” kultowych brytyjskich post-punkowców Joy Division. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem kwartet zastosował połączenie różnych gatunków ciężkiego grania – na minialbumie znalazły się zarówno elementy charakterystyczne dla post – oraz progmetalu, jak i sludge’u czy blackmetalowego brudu.

Dodatkowo w nagraniach gościnnie wzięli udział saksofonista Rafał Wawszkiewicz z Merkabah, skrzypek Marcin Drabik z Shannon, trębacz Piotr Ziarek Ziarkiewicz, były wokalista grupy Marcin Bielski oraz ponownie Natalia Szałaj, odpowiedzialna za damskie wokale na poprzednim wydawnictwie Defying.

We wtorek zespół Defying zaprezentował hybrydę lyric video oraz teledysku do utworu „The Sunlight Recedes”, pochodzącego z ostatniej EP-ki „The Splinter of Light We Misread”. Utwór zainspirowany jest poezją Rafała Wojaczka.

Oglądajcie i udostępniajcie!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*